Przejdź do menu Przejdź do treści
ScienceSupplements.pl – suplementy dla koni
  • Moje konto
  • FAQ
  • Koszyk
ScienceSupplements.pl – suplementy dla koni
  • Produkty
    • Układ ruchu
    • Układ oddechowy
    • Układ odpornościowy
    • Układ pokarmowy
    • Układ nerwowy
    • Układ mięśniowy
    • Witaminy i Minerały
    • Sole i elektrolity
    • Suplementy na kopyta
    • Suplementy energetyczne
    • Zdrowa skóra i lśniąca sierść
    • Preparaty pielęgnacyjne
  • Blog
  • Badania
  • O nas
  • FAQ
  • Kontakt
  • 0,00 zł 0
badanie biotyny 4Feet

4FEET – Suplementacja biotyny dla zdrowych kopyt (badanie)

6 stycznia 2021 12 października 2021

Hipoteza: Czy podawanie biotyny wpływa na końskie kopyta?

Elastyczne i mocne kopyta to wizytówka zdrowego i zadbanego konia. Miękki, kruchy róg może sprzyjać deformacji i pęknięciom kopyt. Niektóre wierzchowce mają z nimi większe i dlatego potrzebują szczególnej opieki w tym zakresie. Z tego powodu Science Supplements w jednym ze swoich badań sprawdził, jak podawanie 4Feet (suplement z d-biotyną) wpływa na ogólną kondycję końskich kopyt.

Każdy właściciel konia doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne w życiu jego zwierzęcia są zdrowe kopyta. Słaby, łamiący się róg kopytowy to nie tylko problem estetyczny. Może także zamienić się w poważniejsze przypadłości, które negatywnie wpłyną na komfort życia zwierzęcia i jego użytkowanie. Dlatego o kopyta należy dbać! Podstawą jest odpowiednia pielęgnacja, regularne wizyty kowala i… dobrana dieta oraz suplementacja – najlepiej przebadana naukowo.

Badanie biotyny Science Supplements w 4Feet 

Science Supplements przeprowadziło badanie naukowe, którego celem było określenie czy suplementowanie D-biotyny i wapnia doustnie przez okres trzech miesięcy wpłynie pozytywnie na stan kopyt. Wykorzystano do niego suplement na kopyta 4Feet.

W przeprowadzonym badaniu wyróżniono następujące tło naukowe:

  • kopyta koni i kucyków często są w słabej kondycji, co może prowadzić do pęknięć rogu kopytowego, gubienia podków czy bólu w tym obszarze;
  • we wcześniej przeprowadzonych badaniach wykazano, że podawanie biotyny przez okres 5-10 miesięcy poprawia jakość rogu kopytowego. 1

Jak przeprowadzono badanie kopyt?

Próbę badawczą stanowiło 12 koni, których kopyta były w słabej kondycji. Na potrzeby analizy podawano im suplement 4Feet przez trzy miesiące, w rekomendowanej przez producenta dawce. Oznaczało to, że każdego dnia ich organizmowi dostarczano 25 mg wysoko przyswajalnej biotyny.

Przez całe badanie właściciele koni mieli fotografować kopyta swoich wierzchowców. Zdjęcia miały dokumentować stan kopyt na początku badania (przed podaniem suplementu 4Feet), w trakcie i po nim. Robiono je raz w miesiącu.

Do poprawnego przeprowadzenia badania zdjęcia musiały zostać odpowiednio przygotowane. Ze względu na to, że metodologia badania zakładała, że będzie ono przeprowadzone w ślepej próbie, badaczowi uniemożliwiono zidentyfikowanie zdjęć. Nie można było dopasować kopyta do konkretnego konia czy ocenić który to miesiąc przyjmowania suplementu.

Następnie zdjęcia przedstawiono specjaliście – ortopedzie, dr Rachel Murray z Rossdales Equine Hospital. Miała ona poddać krytycznej ocenie kopyta widoczne na fotografiach, co pozwoliłoby określić czy przyjmowany suplement spełnił swoją funkcję.

Opinię na temat stanu kopyt przygotowano na podstawie specjalnego, wcześniej poddanego walidacji, systemu oceny 5 (Tabela 1, Rysunek 1). Oceniano w nim jedenaście osobnych cech końskiego kopyta. Ocenie poddawano np. to czy występują pęknięcia lub krwawienie, a także to wygląd powierzchni ściany kopytowej.

Fragment  / Ocena12345
Wstęga koronkiprawidłowawklęsławypukłauszkodzona
Kierunek rurek rogurównoległenierównoległe
Pierścienie wzrostunierozbieżnerozbieżne
Grzbiet ściany kopytaprostywklęsływypukły
Krwawienienie wystąpiłowystąpiło
Skórka narastająca od koronkigładkaszorstka
Pęknięcia – liczbabrakkilkawiele
Pęknięcia – lokalizacjakrawędź podeszwyod dołu 1/4od dołu 1/2od dołu 3/4cała ściana
Powierzchnia Ściany kopytagładkaszorstka
Brzeg podstawowynienaruszonykruchyzłamany
Podkucieokutybosy

Tabela 1: System punktacji do oceny kopyt 5

Rysunek 1. Kopyto końskie wskazujące obszar punktacji w badaniu

Wyniki badań suplementacji koni biotyną 4Feet

  • Wszystkie konie zjadały suplement bez problemów smakowych.
  • Poprawiła się jakość kopyta w przypadku cech grzbietowej ściany kopyta, powierzchni ściany kopyta i brzegu podstawowego od początku próby do 3 miesięcy (Rysunek 2).

Do analizy danych wykorzystano medianę wyników każdej cechy, znajdującej się w systemie oceny, w każdym punkcie czasowym.

Wyniki były zadowalające: stwierdzono, że mediana niektórych wyników spadła, co oznaczało, że kondycja kopyt się poprawiła. Pozytywne zmiany zaobserwowano m.in. w przedniej ścianie kopyta czy wyglądzie powierzchni ściany kopyta. Co więcej, nie zauważono żadnych problemów z przyswajaniem suplementu wśród badanych koni.

Rysunek 2. Mediana wyników zmian w kopytach dla 12 koni przed i po 3 miesiącach suplementacji 4Feet (Science Supplements)

Jak d-biotyna i wapń wpływają na końskie kopyta?

Przeprowadzone przez Science Supplements badanie potwierdziło, że podawana koniom d-biotyna oraz wapń przez okres trzech miesięcy wpłynęły pozytywnie na niektóre cechy kopyta. Jak dodano, aby inne czynniki również uległy poprawie należałoby podawać produkt przez okres dłuższy niż trzy miesiące.

Ważne!

Odbudowa kopyt wymaga czasu. Jest to proces długotrwały, który wymaga od właściciela dużej cierpliwości i systematyczności w działaniach. Aby zobaczyć efekty przyjmowanych suplementów potrzeba co najmniej kilku miesięcy. Róg kopytowy narasta średnio 1 cm miesięcznie. Oznacza to, że do całkowitej odbudowy potrzebuje około jedenastu miesięcy.

Badania naukowe dotyczące wpływu biotyny na kopyta konia:

  1. Buffa et al. (1992) Effect of dietary biotin supplement on equine hoof horn growth rate and hardness. Equine Vet J. 24: 472-474.
  2. Josseck et al. (1995) Hoof horn abnormalities in Lipizzaner horses and the effect of dietary biotin on macroscopic aspects of hoof horn quality. Equine Vet J. 27: 175-182.
  3. Zenker et al. (1995) Histological and physical assessment of poor hoof horn quality in Lipizzaner horses and a therapeutic trial with biotin and a placebo. Equine Vet J.27(3):183-91.
  4. Reilly JD et al. (1998) Effect of supplementary dietary biotin on hoof growth and hoof growth rate in ponies: a controlled trial. Equine Vet J Suppl.(26):51-7.
  5. Adapted from: Dyson et al. (2011) External characteristics of the lateral aspect of the hoof differ between non-lame and lame horses. Vet J. 190(3):364-71.
Dodane:
Badania
Poprzedni
Gruda u koni – podejrzane, bolące strupki na nogach
Następny
Od czego zależy błyszcząca sierść u konia?
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  • ProKalm - suplement uspakajający dla koni
    ProKalm - suplement uspakajający dla koni
  • SafeSalt - unikalna sól dla koni
    SafeSalt - unikalna sól dla koni
wywiad z charlotte
Charlotte i Greyman: co klienci sądzą o Science Supplements
wypływy z nosa u koni
Wypływy z nosa u koni – rodzaje i przyczyny
Witamina E dla koni
Witamina E w żywieniu koni
zachowanie konia na zmiane jezdzca
Jak zmiana jeźdźców wpływa na zachowanie konia? 
Laureat Beta Inovation 2014
Laureat Beta Business Awards 2016
Laureat Beta Business Awards 2017
Laureat Beta Inovation 2017
Laureat Beta Business Awards 2018

© ScienceSupplements.pl 2021