Biegunka u konia jest dla właściciela sygnałem do obserwacji swojego wierzchowca. O ile pojedynczy przypadek nie powinien nikogo zmartwić, to jeżeli sytuacja się powtarza – należy sprawdzić czy z naszym koniem na pewno jest wszystko w porządku.
Jakie są przyczyny biegunki u konia?
Należy pamiętać, że biegunka to przede wszystkim objaw wskazujący, że coś dzieje się z układem trawiennym konia. Przyczyny tego stanu mogą być różne: od stresu, po podawanie leków czy nagłą zmianę diety. Poza tym biegunki mogą być też spowodowane m.in. zatruciem, wrażliwością pokarmową, zapaleniem jelita grubego, bakteriami, wrzodami oraz pasożytami. Jeżeli nie jesteśmy w stanie stwierdzić dlaczego koń ma biegunkę, konieczne będą dalsze badania weterynaryjne, które pomogą zdiagnozować problem.
Jakie są objawy biegunki u konia?
Ciężko przegapić biegunkę u konia. Kiedy koń ma ten problem, wypróżnia się w zupełnie inny sposób niż na co dzień. Normalne, zdrowe końskie odchody mają formę okrągłych „bobków”. Z kolei o biegunce mówimy, gdy obornik robi się bardziej niechlujny i wodnisty.
Stres u konia a biegunka
Biegunki bardzo często mają podłoże stresowe. Wierzchowce, podobnie jak ludzie, mogą denerwować się w różnych sytuacjach. Przy przeprowadzkach do nowych stajni, transporcie czy przez rozłąkę z koniem z którym się zaprzyjaźniły. Do sytuacji stresowych może dojść także na zawodach albo w wyniku wymagającego treningu.
Suplementacja koni przy biegunce
Chociaż biegunkę czasami ciężko jest przewidzieć, można walczyć z jej wpływem na organizm konia. Kiedy wiemy, że koń będzie się stresować, można zawczasu podać mu suplementy, które pomogą zminimalizować problem. Dietę można także rozszerzyć, gdy chcemy żeby układ trawienny konia jak najszybciej zaczął pracować prawidłowo.
Dobrym przykładem suplementu wspomagającego przy biegunce oraz innych problemach układu pokarmowego koni jest Gut Balancer – który zawiera zbilansowaną kombinację pro- i prebiotyków wspierających pracę układu trawiennego. Preparat działa już w 7 dni – jego działanie poparto badaniami naukowymi. Zresztą nie bez powodu otrzymał certyfikat BETA International Innovation Awards. Jest też dostępny w wersji ekspresowej – Gut Balancer Express.
Jak zapobiegać biegunkom?
Chcąc unikać niepotrzebnych rozstrojów żołądkowych i problemów biegunkowych powinno dbać się o jak najlepsze warunki bytowe konia, a wszelkie zmiany – szczególnie w diecie – wprowadzać stopniowo. Należy zwracać uwagę na jakość siana, słomy, czy sianokiszonki, nawet najmniejsza ilość pleśni może spowodować biegunkę, a nawet kolkę.
Kolejnym ważnym punktem jest stały dostęp do świeżej i czystej wody. Kwitnąca woda w wannie, wlewana z brudnego stawu albo w ogóle jej brak przez wiele godzin na pastwisku na pewno wpłynie niekorzystanie na samopoczucie naszego wierzchowca, a w dłuższym czasie może również doprowadzić do problemów wrzodowych.
Często biegunki pojawiają się na wiosnę, wraz z wypuszczeniem koni na świeżą, zieloną trawę. Należy pamiętać, aby konie, które przez okres zimowy nie miały dostępu do świeżej trawy, wypuszczać na zielone pastwiska stopniowo ( 1-2 h dziennie), bądź wychodzić w ręce na kilkunasto-minutowy popas, aby przyzwyczaić konia do zmiany.
Bardzo istotne jest też regularne odrobaczanie konia, gdyż część przypadłości może być związana z zarobaczeniem. Można też posiłkować się suplementacją, która wspomoże prawidłową pracę układu trawiennego.
W przypadku biegunek stresowych, należy podejmować próby eliminowania czynników stresowych lub odpowiednio wcześniej zacząć podawać suplementy, które zadbają o odpowiednią florę bakteryjną w jelitach i zminimalizują ryzyko wystąpienia biegunki.
Biegunka – kiedy dzwonić po weterynarza?
Czy każda biegunka zagraża życiu? Nie, ale nie należy jej lekceważyć. Jeżeli jest to sytuacja jednorazowa to nie trzeba się martwić, jednak należy obserwować konia. Jeżeli jego stan nie ulega poprawie, trzeba zadzwonić po lekarza weterynarii. Pamiętajmy, że każdy rodzaj biegunki prowadzi do odwodnienia organizmu i utraty elektrolitów.
Należy zadzwonić do weterynarza, jeżeli:
- biegunka trwa dłużej niż 1-2 dni;
- koń ma temperaturę;
- w kale pojawia się także krew lub śluz;
- koń ma obolały brzuch lub jest osowiały,
- występują objawy odwodnienia organizmu.
Biegunka u źrebaka
U źrebiąt biegunka może pojawiać się z kilku powodów. Może być wywołana przez bakterie, rotawirusy czy pasożyty. Z tego powodu miejsce, w którym przebywają źrebięta powinno być jak najczystsze. Co ważne, źrebaki mogą bardzo ciężko znosić biegunki. Wszystko zależy od wieku konia, rodzaju bakterii i odporności zwierzęcia.
W przypadku młodych koni mamy też do czynienia z tzw. biegunką rujową, która może pojawić się pomiędzy czwartym a czternastym dniem życia końskiego dziecka. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ jest to czas, w którym klacz dostaje pierwszej rui po wyźrebieniu. W takiej sytuacji nie należy panikować, ale obserwować źrebaka i pilnować, żeby nie doszło do odwodnienia.
W sytuacji odwodnienia lub gorszego samopoczucia źrebięcia, należy niezwłocznie skontaktować się z weterynarzem.