Ostra kolka, a zmiany w mikrobiomie okrężnicy koni
Michał, 25 czerwiec 2020
Mikrobiom w jelitach u konia to niezwykle ważny związek, który zapewnia odpowiednie trawienie i przyswajanie celulozy, przetwarzając ją np. na energię. Warto zadbać o jak najlepszą kondycję układu trawiennego u konia, dbając o odpowiednią suplementację probiotyków.
Końskie jelita to narząd o specyficznej budowie i równie specyficznej funkcji dla tego zwierzęcia. Dzięki wypełnieniu miliardami mikroorganizmów, zapewniają one optymalne trawienie pożywienia z dużą zawartością celulozy. Składnik ten występuje m.in. w paszy, która ma dostarczyć koniom jak najwięcej energii poprzez wytwarzanie lotnych kwasów tłuszczowych.
Warto wiedzieć, że konie nie są w stanie samodzielnie przetworzyć złożonego węglowodanu, jakim jest celuloza. To właśnie wspomniane mikroorganizmy, takie jak bakterie, pierwotniaki, archeona, drożdże czy grzyby, tworzą tzw. mikrobom znajdujący się w okrężnicy, który odgrywa tak ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu jelit u koni.
Stosunkowo łatwą metodą na sprawdzenie kondycji mikrobiomu u konia jest dokonanie kondycji kału. To najprostszy i najłatwiej dostępny wskaźnik zawartości mikroflory okrężnicy. Powinno się dbać o zachowanie jej w jak najlepszej kondycji, ponieważ mikrobom jest narażony na wiele niesprzyjających czynników takich jak stres, antybiotyki, pasożyty czy nieprawidłowa dieta.
Ostra kolka jelita grubego a zmiany w mikrobiomie
Kwestia wpływu negatywnych czynników na funkcjonowanie i kondycję mikrobiomu, wzbudza duże zainteresowanie także w środowisku naukowym. W grudniu 2019 roku opublikowano wyniki badania, w którym sprawdzono wpływ ostrej kolki na zmiany w mikrobiomie u konia. W tym celu przebadano 9 koni przed operacją kolki jelita grubego, a także 5 koni przed chirurgicznym zabiegiem ortopedycznym.
Próbki kału pobierano przed zabiegiem, w trakcie hospitalizacji oraz 28 dni po wypisie od weterynarza. Co więcej, u pierwszej grupy koni zbadano też zawartość okrężnicy podczas operacji i pobrano niezbędne próbki. Kolejnym etapem badania było przeprowadzenie analizy bakteryjnego DNA pod kątem różnic w kondycji mikrobiomu u koni z ostrą kolką oraz drugą grupą kontrolną.
Autorzy badania ocenili, że próbki z okrężnicy w stosunku do próbek z kału u tego samego konia mają wyraźnie mniej mikrobiomu. Wywnioskowano, że ostre zmiany w mikroflorze okrężnicy są ściśle powiązane z odmianami tzw. kolki chirurgicznej. Nie znaleziono z kolei różnic w mikrobiomie kału zarówno u koni z kolką, jak i tych z drugiej grupy kontrolnej.
Zwrócono też uwagę na fakt, że przeprowadzenie operacji usunięcia kolki w istotnym stopniu zaburza mikrobom jelita grubego. Częstym problemem jest nawrót kolki, powodowany opóźnieniem w regeneracji mikrobiomu po przeprowadzeniu operacji. Z badania płynie wniosek również na tym polu - wykazano zmniejszenie różnorodności gatunków mikrobiomów w dużych okrężnicach, ale nie w próbkach kału koni z kolką jelita grubego. Nie jest jedynie jasne, czy jest to przyczyną kolki czy zmienionej ruchliwości okrężnicy.
Aby zapoznać się z pełną treścią badania, kliknij TUTAJ.
Kiedy probiotyk dla konia jest potrzebny?
Warto dbać o wspieranie stabilnego, a także co ważne - zróżnicowanego mikrobiomu w okrężnicy u konia. Pełnowartościowym środkiem są tutaj probiotyki, które zapewniają prawidłowy rozwój i funkcjonowanie mikroorganizmów w jelitach.
Kiedy warto szczególnie rozważyć zastosowanie probiotyków dla konia?
- Koń leczony był antybiotykami.
- Dokonano zmiany w diecie.
- Zwierzę przeszło niedawno biegunkę lub kolkę.
- Koń ma za sobą podróż lub inne czynniki wywołujące stres.
- Przeprowadzono odrobaczenie.
Jaki probiotyk na zmiany w mikrobiomie okrężnicy u konia?
Podczas leczenia zmian w mikrobiomie okrężnicy u konia, warto postawić na sprawdzoną i godną zaufania suplementację stymulującą jej prawidłowe funkcjonowanie. Jakie cechy należy mieć na względzie?
- Stężenie żywych drożdży.
- Odpowiednie zamieszczenie mikroorganizmów - produkt powinien dostarczać ponad 1 x 1011 jednostek na gram.
- Odporność na kwasy żołądkowe, aby trafiły bezpośrednio do jelita grubego.
Preparatem, który spełnia wszystkie wartościowe cechy probiotyku, jest dostępny w naszym asortymencie GutBalancer, który pomaga uzyskać wzrost zawartości dobrych bakterii. Co więcej, ten probiotyk wiąże mikotoksyny wytwarzane przez skażone grzybami pasze.