Przejdź do menu Przejdź do treści
ScienceSupplements.pl – suplementy dla koni
  • Moje konto
  • FAQ
  • Koszyk
ScienceSupplements.pl – suplementy dla koni
  • Produkty
    • Układ ruchu
    • Układ oddechowy
    • Układ odpornościowy
    • Układ pokarmowy
    • Układ nerwowy
    • Układ mięśniowy
    • Witaminy i Minerały
    • Sole i elektrolity
    • Suplementy na kopyta
    • Suplementy energetyczne
    • Zdrowa skóra i lśniąca sierść
    • Preparaty pielęgnacyjne
  • Blog
  • Badania
  • O nas
  • FAQ
  • Kontakt
  • 0,00 zł 0
Czarci pazur i kurkuma dla koni

Czarci pazur i kurkuma: czy mogą podrażniać koński żołądek?

16 kwietnia 2021 11 października 2021

Problemy ze stanami zapalnymi, np. stawów, mogą ciągnąć się u koni miesiącami, a nawet latami. Częstym wyborem przy stanach zapalnych są suplementy opierające się na czarcim pazurze i kurkumie. Jednak czy ich podawanie może podrażniać żołądek i prowadzić do wrzodów?

Dlaczego koniom ze stanami zapalnymi zalecane jest podawanie suplementów zawierających czarci pazur i kurkumę? Ponieważ hamują wpływ tych związków na wytwarzanie przekaźników zapalnych cyklooksygenazy-2 (COX-2) i prostaglandyny-E2 (PGE2). I chociaż tego typu suplementy są dobre na stany zapalne to mogą powodować niepożądane skutki.

Czarci pazur, kurkuma a żołądek konia

W związku z tym, że kurkuma jest przyprawą, a czarci pazur zawiera substancje drażniące dla roślin istnieje niepotwierdzona obawa, że ich stosowanie może doprowadzić do owrzodzenia żołądka, podobnego do takiego, jak po długotrwałym stosowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), które również hamują enzymy COX.

Czym są wrzody żołądka?

Wrzody żołądka u koni, inaczej choroba wrzodowa, to dolegliwość, która polega na owrzodzeniu ścian żołądka wynikającego z działania kwasów żołądkowych. Przyczyny tej choroby należy szukać przede wszystkim w warunkach bytowych, w jakich żyją współczesne konie. Stres, niesprzyjająca dieta, wymagające treningi – wszystkie te czynniki mogą doprowadzić do powstania wrzodów.

Kiedyś choroba dotyczyła przede wszystkim koni ras wyścigowych, teraz coraz częściej pojawia się u koni rekreacyjnych czy hodowlanych.


GastroKind 5.6kg – suplement na zdrowy układ pokarmowy

559,00 zł
Oceniony 5.00 na 5 na podstawie 2 ocen klientów
Zwycięzca International Innovation Awards 2017  Szybkie działanie  Polecany do stosowania podczas oraz po zakończonej kuracji wrzodowej Wspiera zdrowy żołądek  Reguluje poziom kwasu żołądkowego  Opracowany przez najlepszych weterynarzy i dietetyków  Zawiera 9 aktywnych skła…
Czytaj dalej

Badanie: Czy czarci pazur i kurkuma wpływają na wrzody żołądka?

W celu sprawdzenia, czy suplementacja produktami zawierającymi czarci pazur i kurkumę wpłynie negatywnie na końskie żołądki, przeprowadzono badanie.

Dwanaście zdrowych klinicznie dorosłych koni pełnej krwi angielskiej, u których naturalnie występował zespół wrzodów żołądka (EGUS – Equine Gastric Ulcer Syndrome), losowo przydzielono do dwóch grup: kontrolnej (sześć koni) i leczonej (sześć koni). Wszystkie zwierzęta trzymano w stajni i karmiono sianem oraz mieszankami paszowymi.

Konie, które trafiły do grupy leczonej karmiono dwoma oddzielnymi suplementami, które łącznie zawierały 12000 mg proszku z korzenia kurkumy (24 mg/kg) oraz 2500 mg wyciągu z czarcich pazurów (5 mg/kg). Suplementacja trwała przez 28 dni. Z kolei konie, który były w grupie kontrolnej otrzymywały te same suplementy, ale bez składników aktywnych. Personel nie był świadomy leczenia.

Aby sprawdzić jak suplementacja wpłynie na ewentualne powstanie wrzodów w trzech punktach czasowych przeprowadzano gastroskopię (w dniu 0, 14, 28) oraz stosowano punktację EGUS. W tych samych dniach sprawdzano też wagę konia, pH soku żołądkowego i parametry krwi.

W czasie badania dwa osobniki z grupy leczonej doświadczyły łagodnych objawów kolki, które trwały przez około godzinę i ustąpiły po leczeniu.

W dniu 0 średni wynik EGUS nie różnił się znacznie dla obu grup. W obu grupach nastąpiła poprawa tych wyników w dniu 14 (p=0,0060) i 28 (p=0,0112) w porównaniu do dnia 0. Takie parametry jak masa ciała, pH soku żołądkowego i parametry krwi nie zmieniały się w trakcie badania.

Wyniki badania

Chociaż w badaniu wykorzystano niewielką liczbę koni, to suplementy, które zawierały kurkumę oraz diabelski pazur nie spowodowały u koni wrzodów żołądka, ani nie pogarszały ich stanu, a także nie miały wpływu na inne parametry zdrowotne po 28 dniach karmienia.

Należy mieć jednak na uwadze to, że okres suplementacji trwał tylko miesiąc. U koni, które są leczone z powodu przewlekłych chorób zapalnych taka suplementacja trwa znacznie dłużej – miesiące, a nawet lata.

1. Lantz, R.C., Chen, G.J., Solyom, A.M., Jolad, S.D. and Timmermann, B.N. (2005) The effect of turmeric extracts on inflammatory mediator production. Phytomedicine 12, 445–452.

2. Knych, H.K. (2017) Nonsteroidal anti‐inflammatory drug use in horses. Vet. Clin. N. Am. Equine 33, 1–15.

3. St. Blanc, M., Banse, H., Retif, M., Arana‐Valencia, N., Keowen, M.L., Garza, F., Jr., Liu, C.‐C., Gray, L.F. and Andrews, F.M. (2020) Effects of supplements containing turmeric and devil’s claw on equine gastric ulcer scores and gastric juice pH. Equine Vet Educ. Available HERE

Poprzedni
Czy otyłość może wywoływać stan zapalny u koni?
Następny
Czy przeciwutleniacze pomogą w walce z problemami oddechowymi?
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  • ProKalm - suplement uspakajający dla koni
    ProKalm - suplement uspakajający dla koni
  • SafeSalt - unikalna sól dla koni
    SafeSalt - unikalna sól dla koni
wywiad z charlotte
Charlotte i Greyman: co klienci sądzą o Science Supplements
wypływy z nosa u koni
Wypływy z nosa u koni – rodzaje i przyczyny
Witamina E dla koni
Witamina E w żywieniu koni
zachowanie konia na zmiane jezdzca
Jak zmiana jeźdźców wpływa na zachowanie konia? 
Laureat Beta Inovation 2014
Laureat Beta Business Awards 2016
Laureat Beta Business Awards 2017
Laureat Beta Inovation 2017
Laureat Beta Business Awards 2018

© ScienceSupplements.pl 2021