Wrzody u koni mogą objawiać się w różny, nie zawsze jednoznaczny, sposób. Owrzodzenie żołądka jest częstą przypadłością, związaną ze stresem codziennego życia. Science Supplements posiada w swojej ofercie GastroKind, który wspiera funkcjonowanie układu pokarmowego. W badaniu sprawdzono, czy suplement pomoże koniom z zespołem owrzodzenia żołądka.
Wrzody żołądka powoli stają się chorobą cywilizacyjną wśród koni. Wcześniej występowały głównie u koni wyścigowych, sportowych, których życie wiązało się z dużą dawką stresu. Teraz coraz częściej problem ten pojawia się także u koni prywatnych i rekreacyjnych.
Do przyczyn wrzodów żołądka można zaliczyć m.in. stres i dyskomfort psychiczny, niewłaściwą dietę czy przyjmowane leki. Problematyczny może być również wysiłek fizyczny.
Badanie Science Supplements:
W badaniu zastosowano następującą hipotezę:
Czy suplement GastroKind wpłynie na zmniejszenie objawów klinicznych i zgłaszanych przez właściciela u koni z zespołem owrzodzenia żołądka?
W badaniu wykorzystano następujące tło badawcze:
- zespół owrzodzenia żołądka jest częstą przypadłością u koni wierzchowych. Chorobę te w późniejszym okresie kategoryzuje się jako pierwotną chorobę płaskonabłonkową żołądka (ESGD) i chorobę wrzodową części gruczołowej (EGGD)1;
- w związku z tym, że problem z owrzodzeniem żołądka występuje coraz częściej, przydatna byłaby pasza lub suplement, który wspierałby konie z problemami wrzodowymi. GastroKind od Science Supplements zawiera składniki, takie jak witamina E, witamina C, proszek drożdżowy, pektyna owocowa, lecytyna, wodorotlenku magnezu i nowy (opatentowany) ekstrakt z owoców Ficus glomerata .
Cel badania i metodologia suplementu na wrzody GastroKind
Celem badania jest sprawdzenie wpływu GastroKind na objawy kliniczne zgłaszane przez właścicieli u koni z zespołem owrzodzenia żołądka.
W badaniu zastosowano metodologię prospektywnej serii przypadków klinicznych. Oznacza to, że do badania zrekrutowano zwierzęta z konkretnego powodu, w tym przypadku było to występowanie ESGD. Zwierzęta obserwowano przez kilka miesięcy po zastosowaniu leczenia.
GastroKind – przebieg badania
Do analizy wykorzystano osiem koni. Wszystkie z nich w badaniu gastroskopii zdiagnozowano zespół owrzodzenia żołądka w stopniu 1-41. U pięciu koni (62,5%) zaobserwowano ESGD. Wszystkie konie, które uczestniczyły w badaniu cierpiały na EGGD.
Pięć koni leczono wyłącznie suplementem GastroKind od Science Supplements. Były to zwierzęta u których owrzodzenie utrzymywało się na 1. lub 2. stopniu. Trzy konie otrzymały zalecaną dawkę GastroKind (300 ml; dwa razy dziennie), a dwa – po 100 ml dwa razy dziennie.
Natomiast pozostałe trzy konie, u których owrzodzenie miało 3. lub 4. stopień, oprócz dawki GastroKind (300 mld; dwa razy dziennie) leczono także doustnym omeprazolem w standardowych dawkach (4 mg/kg lub 2 mg/kg raz dziennie).
Po czterech tygodniach leczenia, konie ponownie przebadano.
Wyniki badania
U wszystkich koni z zespołem owrzodzenia żołądka zaobserwowano znaczną poprawę kliniczną. Owrzodzenia całkowicie ustąpiły lub zmniejszyły się (Tabela 1).
Co więcej, odnotowano, że zarówno wyniki ESGD, jak i EGGD uległy znacznemu obniżeniu po zastosowanym leczeniu (rys. 1). W przypadku koni leczonych samym suplementem, odnotowano, że u zwierząt nastąpiła poprawa w zachowaniu, a stopień nasilenia owrzodzenia spadł o co najmniej jeden poziom (Tabela 1).

Rys. 1 – Wyniki choroby płaskonabłonkowej żołądka koni (ESGD) i choroby występującej w części gruczołowej żołądka koni (EGGD). Zestawienie przed i po leczeniu doustnym suplementem GastroKind ± doustnym omeprazolem. Stopień owrzodzenia był istotnie niższy zarówno dla ESGD, jak i EGGD po leczeniu (p=0,014). * oznacza wartość odstającą.

Tabela 1 : Wyniki leczenia i gastroskopii koni (n=8) z zespołem wrzodu żołądka u koni (EGUS) leczonych suplementacją Gastrokind (GK) ± doustny omeprazol. ESGD – choroba płaskonabłonkowa żołądka koni; EGGD – choroba występująca w części gruczołowej żołądka koni.
Zapamiętaj!
Stosowanie GastroKind od ScienceSupplements spowodowało, że u pięciu koni z owrzodzeniem stopnia 1. i 2. odnotowano poprawę zachowania i wyników owrzodzenia żołądka. Z kolei suplementacja połączona z leczeniem omeprazolem pomogła wszystkim koniom w badaniu w zmniejszeniu stopnia owrzodzenia.
- Sykes, B., Hewetson, M., Hepburn, R., Luthersson, N. and Tamzali, Y. (2015), European College of Equine Internal Medicine Consensus Statement—Equine Gastric Ulcer Syndrome in Adult Horses. J Vet Intern Med, 29: 1288-1299