Konie w treningu sportowym często potrzebują dodatkowych suplementów, które ułatwią im codzienne funkcjonowanie, np. poprzez dostarczanie energii. Science Supplements przeprowadziło badanie, w którym analizowano, jak podanie koniom EnerGex wpłynie na poziom glikogenu mięśniowego.
Pytanie badawcze:
Czy podawanie koniom węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym może wspomóc przywrócenie glikogenu mięśniowego tak samo dobrze, jak podawanie cukrów prostych?
Przy przeprowadzaniu badania zwrócono uwagę na poniższe tło badawcze:
- glikogen jest węglowodanem przechowywanym w mięśniach, który jest wykorzystywany przez organizm, jako źródło energii podczas ćwiczeń;
- pokarmy o wysokim indeksie glikemicznym (IG) – takie jak np. sacharoza – mogą być wykorzystywane do zastąpienia glikogenu mięśniowego po ćwiczeniach;
- podawanie żywności o wysokim indeksie glikemicznym wiąże się z wyższą odpowiedzią insulinową organizmu;
- z kolei wysoki poziom insuliny może spowodować długotrwały rozwój insulinoodporności w organizmie, a także krótkotrwałe zahamowanie w wykorzystaniu tłuszczów;
- zainteresowanie badawcze wzbudzają u naukowców te pokarmy, które potrafią przywrócić poziom glikogenu bez wywoływania wysokiego poziomu insuliny we krwi.
Celem analizy Science Supplements było sprawdzenie czy podawanie węglowodanów o niskim IG (które wolniej uwalniają energię) przywracają glikogen mięśniowy po wysiłku tak samo dobrze, jak te o wysokim IG (sacharoza).
Metodologia badania EnerGex
W badaniu zastosowano dwa rodzaje metodologii:
- ślepą próbę – badacze nie wiedzieli, który roztwór węglowodanowy został podany zwierzętom;
- dobór losowy – konie, którym podawano placebo były z góry wybrane przez system losowy.
Jak przebiegało badanie suplementu energetycznego EnerGex ?
Analizie poddano 11 koni, które biegały na bieżni, aby wyczerpać poziom glikogenu mięśniowego na skutek aktywności. Następnie zastępowano glikogen węglowodanami o wysokim i niskim IG.
Ćwiczenia na bieżni składały się z szeregu aktywności: najpierw 15 minut przy tętnie 130-140 uderzeń na minutę z nachyleniem bieżni 6-10°; następnie było to kolejne 15 minut z nachyleniem 6-10 ° i tętnem w zakresie 150-180 uderzeń na minutę; a później 5 minut przy nachyleniu 0-10 ° z tętnem w zakresie 180-200 uderzeń na minutę.
Następnie zwierzęta miały półgodzinny odpoczynek, po którym wykonywały sześć 1-minutowych sprintów na nachyleniu 4–10° z docelowym tętnem 200–220 uderzeń na minutę, połączonych z 5 minutami przerwami na stęp między sprintami (przy tym samym nachyleniu).
Trzydzieści minut po wysiłku konie losowo podzielono na dwie grupy: jednej przydzielono węglowodany o niskim IG, na które składał się roztwór z 1,3 g/kg EnerGex, a drugiej podawano tej samej objętości roztwór sacharozy.
U każdego konia pobrano biopsję mięśnia pośladkowego środkowego na głębokości 8 cm w trzech punktach czasowych: przed wysiłkiem fizycznym, bezpośrednio po nim i 24 godziny po. Próbki krwi do analizy poziomu glukozy i insuliny pobierano w określonych punktach czasowych przed i 0, 15, 30, 45, 60, 90, 120, 150, 180, 210, 240 i 1440 minut po suplementacji.
Wyniki przeprowadzonego badania glukozy, insuliny i glikogenu
- Stężenie glukozy we krwi, które odnotowano u koni przed treningiem, nie różniło się znaczącą od siebie. Były one podobne zarówno u tych zwierząt, którym podano sacharozę, jak i tych, które otrzymały EnerGex (wykres 1). Oznacza to, że wszelkie zmiany, które później zaobserwowano wynikały z podanych węglowodanów.

- Podanie sacharozy spowodowało u koni znacznie wyższą odpowiedź insulinową, niż podanie EnerGexu (wykres 2). Co więcej, poziom glukozy i insuliny we krwi był znacznie wyższy u zwierząt, którym podano sacharozę, niż u tych, które otrzymały suplement Science Supplements.

- Uzupełnianie glikogenu w mięśniach było podobne w przypadku obu węglowodanów(wykres 3). Po 24 godzinach po wysiłku regeneracja glikogenu mięśniowego wyniosła 63 proc. w przypadku EnerGex, a w przypadku sacharozy – 58 proc.

Warto zapamiętać!
Węglowodany o niskim IG (EnerGex) i te o wysokim IG zastąpiły ten sam poziom glikogenu mięśniowego w ciągu 24 godzin od intensywnych ćwiczeń.
Podawanie koniom sacharozy powodowało podwyższenie poziomu glukozy we krwi, tym samym zwiększając odpowiedź insulinową. Z kolei dodanie suplementu energetycznego dla koni EnerGex wywoływało znacznie słabszą odpowiedź insulinową. Prawdopodobnie był to wynik bardziej stabilnego i wolnego trawienia glukozy i wchłaniania w jelicie cienkim.
Suplementacja EnerGex (przed i podczas treningu) może wspomagać zachowywanie zapasów glikogenu, co przekłada się na opóźnienie zmęczenia u konia. Ze względu na niższą odpowiedź insulinową krwi na EnerGex, glikogen mięśniowy był oszczędzany podczas wysiłku, a organizm wykorzystywał w tym czasie kwasy tłuszczowe.