Science Supplements postanowiło sprawdzić, jak EnerGex – suplement dostarczający energię koniom – wpływa na poziom glukozy i insuliny we krwi.
Zdarzają się takie sytuacje w którym koniom brakuje energii. Może to być związane z wieloma przyczynami: mniejszym apetytem, nierównym bilansem energetycznym (kiedy koń pobiera z paszy mniej energii niż zużywa) czy wyczerpującymi treningami przed zawodami.
Odpowiedniej dawki energii potrzebują przede wszystkim konie sportowe, które na co dzień trenują i wyjeżdżają na zawody. Jednak w jaki sposób dostarczyć koniu energię w sposób długotrwały i bezpieczny? Science Supplements sprawdziło to poprzez badanie jednego ze swoich produktów.
Badanie EnerGex od Science Supplements
Science Supplements przykłada bardzo dużą uwagę do jakości i składu oferowanych suplementów, stąd postanowiono przebadać również produkt – EnerGex – pod kątem wpływu na poziom glukozy i insuliny we krwi konia.
Hipoteza badawcza: Czy poziom glukozy i insuliny we krwi będzie się różnił w przypadku podania suplementów węglowodanowych o wysokim i niskim indeksie glikemicznym?
Tło naukowe: pokarmy o wysokim indeksie glikemicznym uwalniają cukier szybko, a te o niskim poziomie glikemicznym – wolniej.
Cel badania
Celem badania było określenie jaki będzie poziom glukozy i insuliny we krwi konia po podaniu wolno uwalniającego suplementu węglowodanowego EnerGex o niskim indeksie glikemicznym w porównaniu do podania równoważnego obciążenia węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym.
Metodologia badania
W badaniu posługiwano się następującą metodologią:
- żaden z oceniających badania klinicystów i analityków danych nie wiedział, który suplement badał w danym dniu testów. Takie rozwiązanie pozwoliło na niedoprowadzenie do sytuacji w której badacze byliby stronniczy w stosunku do badanego suplementu;
- badanie przeprowadzono w sposób krzyżowych – wszystkie konie, które brały udział w badaniu miały podawane oba suplementy – zarówno te o niskim, jak i te o wysokim indeksie glikemicznym. Umożliwiło to porównanie odpowiedzi organizmu na oba rodzaje węglowodanów. Dodatkowo, badania prowadzone w ten sposób mogą być bardziej wydajne niż te w których prowadzone są dwie grupy badawcze;
- pomiędzy każdym sprawdzeniem odczekiwano dwie doby, żeby organizm wydalił uprzednio sprawdzany preparat.
Przebieg badania nad suplementem energetycznym EnerGex
Badanie przeprowadzono na sześciu klinicznie zdrowych koniach. Każdemu z nich losowo podawano jednorazowo dawkę 1g na 100 kg masy ciała sacharozy lub EnerGex. Suplementy te rozpuszczano w wodzie, a potem podawano przez zgłębnik żołądkowy.
Następnie pobierano próbki krwi po odpowiednio 0, 30, 45, 60, 90, 120, 180 i 480 minutach od podania, aby sprawdzić poziom glukozy i insuliny we krwi. Następnie po dwóch dobach – zwanych okresem wypłukania – koniom aplikowano inny preparat i cały proces powtarzano.
Wyniki badania
- Stężenie glukozy (rys. 1) i insuliny (rys. 2) we krwi rosło wolniej w przypadku podania suplementu EnerGex niż w przypadku podania sacharozy;
- Stężenie glukozy po 45 minutach było znacznie niższe w przypadku podania EnerGex, niż w przypadku podania sacharozy. We krwi koni, które otrzymały EnerGex później odnotowywano szczyt poziomu glukozy we krwi – w okolicach 90-120 minut od podania. U koni, które otrzymały sacharozę szczyt ten przypadł na 60 minutę;
- Stężenie insuliny we krwi miało najwyższy poziom w okolicach 120 minuty zarówno dla EnerGex i sacharozy, jednak poziom insuliny był znacznie niższy dla EnerGex w każdym punkcie czasowym.

Co należy zapamiętać?
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Science Supplements:
- suplement EnerGex (o niskim indeksie glikemicznym) powoduje bardziej kontrolowany – i trwały – wzrost poziomu glukozy we krwi konia niż podaniu mu równoważnego ładunku cukru w postaci sacharozy;
- suplement EnerGex wywoływał mniej zaburzeń metabolicznych, co potwierdza o połowę mniejsza odpowiedź insulinowa. W związku z tym, EnerGex można podawać przed lub w trakcie treningu także u koni mających pewnego rodzaju problemy – np. z nieprawidłowo funkcjonującym jelitem grubym, obniżonym apetytem czy stresujących się.