Science Supplements przebadało jeden ze swoich produktów – mikroenkapsułkowaną sól dla koni SafeSalt, która ułatwia spożycie sodu przez konie – aby sprawdzić, czy jej spożywanie wpłynie na pobór wody u koni.
Pytanie badawcze: czy w zależności od sposobu przyjmowania soli (suplementacja lub wolny dostęp do bloków solnych) konie pobierają więcej lub mniej wody?
Tło badawcze:
- odpowiedni poziom soli (elektrolitów) w organizmie jest niezbędny do tego, aby poziom nawodnienia był prawidłowy, a organy funkcjonowały bez problemów;
- dieta koni często jest uboga w sód. Treningi, stres czy wysoka temperatura mogą powodować u konia pocenie się, które wypłukuje sól i elektrolity z organizmu. W związku z tym potrzebna jest dodatkowa suplementacja;
- sól kuchenna ma wyrazisty smak, którego konie mogą unikać. Problematyczna jest też struktura soli, która przez swój kształt może łatwo opaść na dno wiadra i nie zostać spożyta;
- wykazano, że sól nasila (lub może powodować) wrzody żołądka. Z tego powodu konie z wrzodami mogą być jeszcze bardziej skłonne do unikania spożycia soli;
- proces mikroenkapsulacji pozwala na otoczenie cząsteczki soli cienką warstwą oleju – taki zabieg maskuje smak i zapobiega ekspozycji soli na ścianę żołądka.
Celem badania było przeprowadzenie serii eksperymentów, które sprawdzały hipotezę mówiącą o większym poborze wody u tych koni, które są suplementowane solą, niż u tych, które same decydują o korzystaniu z bloków solnych.
Metodologia badania
W badaniu zastosowano następujące metodologie:
- randomizowanie – konie, którym miano podać placebo były wcześniej wybierane przez system;
- badania krzyżowe – wszystkim koniom podawana obydwa rodzaje preparatów, dzięki czemu można było porównać reakcję jego organizmu na każdy z nich.
Przebieg badania soli dla koni SafeSalt
Do przeprowadzenia analizy wykorzystano randomizowane badanie krzyżowe z 14-dniowymi okresami leczenia i 7-dniowymi okresami wypłukiwania. Przeprowadzono dwa eksperymenty. W badaniu wzięło udział dziesięć koni: 5 klaczy i 5 wałachów, o średniej wadze 554 kg. Wiek koni był zróżnicowany: od 5 do 18 lat. Najpierw przez 5 dni przyzwyczajano konie do picia wody z wiadra, a potem na 7 dni odstawiono sól, zanim rozpoczęto pierwszy eksperyment.
Pobór wody przez konie mierzono raz dziennie. Konie karmiono suplementem SafeSalt, aby zapewnić dodatkowe 0,04g Na/kg masy ciała/dzień (eksperyment 1; kwiecień-czerwiec 2012) lub 0,06g Na/kg masy ciała/dzień (eksperyment 2; październik-grudzień 2012).
Z kolei bloki solne mocowano do ścian, a ich wagę sprawdzano sześć razy w okresie 14 dni, kiedy przeprowadzano eksperyment z ich udziałem. Rejestrowano też średnią, dzienną temperaturę otoczenia, aby sprawdzić czy to nie ona wpływa na zwiększenie poboru wody.
Wyniki badania
Wnioski z pierwszego eksperymentu:
- Nie było różnicy w poborze wody między końmi otrzymującymi SafeSalt w porównaniu z tymi z dostępem do bloku solnego (P = 0,2534, Tabela 1).
- Wyższa temperatura doprowadziła do zmian w poborze wody (P <0,0001, Tabela 1) z dodatnim oszacowaniem wynoszącym 1,20 ± 0,08 l/°C.
- Dzienne spożycie soli w każdym eksperymencie było różne w zależności od podawanego preparatu (P <0,0001, Tabela 1) i bardzo zmienne dla bloków solnych.
Wnioski z drugiego eksperymentu:
- Wystąpiły istotne różnice w zależności od skutki dla leczenia (P = 0,0201) i temperatury (P <0,0001, Tabela 1).
- Konie spożywające SafeSalt pobierały więcej wody, temperatura miała pozytywny wpływ na pobór wody z szacowanym nachyleniem 0,46 ± 0,05 l/°C.
- Dzienne spożycie soli było różne w zależności od podawanego preparatu (P <0,0001, Tabela 1) i bardzo zmienne dla bloków solnych.
Warto zapamiętać!
- Karmienie koni elektrolitami dla koni SafeSalt, niezależnie od temperatury, prowadziło do zwiększonego poboru wody przez konie, w porównaniu do tych, które same decydowały o pobieraniu soli z lizawki.
- W chłodniejsze dni spożycie soli było bardzo niskie (i nierównomierne) u koni, które korzystały z bloków solnych. Oznacza to, że może to być niewystarczający sposób na zapewnianie wierzchowcom odpowiedniego poziomu sodu.
- Podawanie codziennej dawki SafeSalt (0,06g Na/1 kg masy ciała) w chłodniejszych warunkach pogodowych zwiększyło pobór wody przez konie w porównaniu z dobrowolnym spożyciem bloków solnych.
- Konieczne jest przeprowadzenie dalszych analiz, w celu sprawdzenia skutków podawania wyższych dawek SafeSalt w cieplejsze dni.