Okres jesienno-zimowy niesie ze sobą krótsze dni i niższą temperaturę, do których konie szybko się przystosowują. Ta pora roku to dobra okazja również dla właścicieli, aby przyjrzeć się bliżej kwestii odpowiedniej suplementacji.
Konie w naturalny sposób reagują na zmiany pór roku. Gdy robi się chłodniej, ich sierść staje się dłuższa oraz grubsza, zmianie ulega również cykl rozrodczy u klaczy. To jednak nie wszystko – na codzienne funkcjonowanie koni istotny wpływ ma także przychodząca z końcem października zmiana czasu na zimowy.
Przesunięcie wskazówek zegarów o godzinę do tyłu ma na celu przedłużyć ekspozycję w ciągu dnia na światło słoneczne. Średnio o godzinę przesuwają się przez to codzienne rytuały u ludzi, czego skutkiem jest także zmiana pór niektórych czynności u koni.
Niektóre konie silnie ulegają przyzwyczajeniom, przez co zmiany w rutynie po jesiennej zmianie czasu mogą być dla nich trudniejsze. Opiekun powinien wówczas zachować ostrożność i stopniowo wprowadzać zmiany w codziennych czynnościach, takich jak np. godziny karmienia.

Funkcjonowanie koni a fotoperiodyzm
Stosunek ekspozycji koni na naturalne światło dzienne to inaczej fotoperiodyzm, który w istotnym stopniu kształtuje funkcjonowanie zegara biologicznego. Jak wspomniano już na wstępie, konie w aktywny sposób dostosowują się do zmieniających pór roku, co jest zasługą znajdującej się w mózgu szyszynki.
Odpowiada ona za produkcję melatoniny, która zwiększa się wprost proporcjonalnie do skracającego się dnia. Wpływa ona nie tylko na ilość snu, ale i w reakcji z innymi hormonami ma również wpływ na układ rozrodczy konia.
Działania opiekuna konie wobec fotoperiodyzmu u koni
Znając zatem zasady związane z produkcją melatoniny w odpowiedzi na ekspozycję na światło można w efektywny sposób rozplanować czas pastwiskowy czy treningi konia. Fotoperiodyzm, a także temperatura otoczenia kształtują tempo wzrostu oraz zagęszczenia sierści, co regulować można poprzez np. sztuczne źródła światła oraz specjalne maty grzewcze, a także regularne strzyżenie.
Warto jednak pamiętać, że takie działania stanowią istotne wyzwanie dla dobrostanu konia. Dlatego aby zachować równowagę między sezonowymi zmianami, a ingerencją człowieka w codzienność koni, wskazana jest odpowiednia suplementacja. Powinna ona być nakierowana zarówno na kondycję skóry i owłosienia, jak i układu pokarmowego.
Jak stymulować odpowiednie samopoczucie konia w sezonie jesienno-zimowym?
Sezonowe zmiany w diecie u konia warto wspierać takimi preparatami jak Gut Balancer, które zawierają zarówno pre, jak i probiotyki aktywnie wspierające ogólną kondycję układu pokarmowego. Nie należy jednak zapominać o kompleksowych działaniach – jesienią i zimą koń częściej przebywa w stajni, co zwiększa jego ekspozycję na pył oraz kurz, które działania drażniąco dla układu oddechowego.
Aby wspomóc układ oddechowy koni warto zwrócić uwagę na preparat RespirAid. Suplement ten wpływa korzystnie na optymalne funkcjonowanie układu oddechowego poprzez dostarczanie składników przeciwutleniających takich jak choćby witamina C, w najlepiej przyswajalnej formie. Ponadto, w składnikach znalazł się także kwas omega-3, który łagodzi stany zapalne.
W związku z ograniczonym dostępem do pastwiska warto również wspomóc konie mikronizowanym siemieniem lnianym, które wspiera organizm w okresie wymiany sierści, ma pozytywny wpływa na układ trawienny oraz zawiera dodatkowo witaminę E i wapno.
Połączenie odpowiedniej suplementacji ze świadomością sposobu reagowania organizmu konia na sezonowe zmiany pozwoli lepiej przejść im przez okres jesienno-zimowy, korzystnie wpływając na ich ogólny dobrostan.