Błyszcząca, odbijająca światło sierść i piękna grzywa to duma każdego właściciela. Jednak, aby koń prezentował się nieskazitelnie trzeba o niego dbać. Nie tylko poprzez odpowiednią pielęgnację, ale również od wewnątrz – dietą i suplementacją.
Zdrowa, lśniącą sierść jest jednym z wyznaczników zdrowia konia. Z kolei jej przeciwieństwo: matowa i wypłowiała sierść powinna być sygnałem dla właściciela, że ze zdrowiem konia dzieje się coś niedobrego. Mogą to być problemy mniejszej lub większej rangi, ale należy pamiętać, że zadbana sierść i skóra jest bardzo ważna. W końcu skóra odpowiada za ochronę przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi i reguluję temperaturę ciała zwierzęcia.
Jakie składniki wpływają na piękną sierść?
Aby koń miał zdrową i piękną sierść, należy zadbać o to, żeby w jego diecie znalazły się wszystkie składniki mineralne i witaminy których potrzebuje. Istotne są takie mikroelementy jak m.in.: cynk, którego niedobór może prowadzić do zmian w wyglądzie sierści, takich jak utrata sierści czy łuszczenie; żelazo czy miedź.
Ważne są też witaminy, szczególnie rozpuszczalne w tłuszczach A, D, E i K. Witamina A jest jedną z najważniejszych i pełni szczególną rolę w prawidłowym rozwoju komórek nabłonka. Równie ważne są też m.in.:
- witamina D – wpływa na przyswajanie składników;
- witamina E – działa jak antyoksydant i musi być dostarczana w diecie, ponieważ konie nie są w stanie jej same wytwarzać;
- witamina K – która odgrywa istotną rolę w utrzymaniu zdrowej skóry;
- witamina B7 (biotyna) – która wpływa na jakość włosa i rogu kopytowego.
W diecie powinno się też pamiętać o olejach! Dla konia jednym z najlepszych jest olej lniany – ma najbardziej korzystny stosunek kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Suplementem, który zawiera nie tylko olej lniany, ale i dodatek witaminy E jest Pure Linseed Oil, który pomaga w utrzymaniu sierści konia w dobrej kondycji. Innym produktem zawierającym kwasy omega-3 i witaminę E jest też Mikronizowane siemię lniane. Z kolei suplementem zawierającym aż 13 składników wspomagających kondycję sierści jest Skin & Coat.

Co wpływa na jakość sierści konia?
Na jakość sierści konia wpływa przede wszystkim jego dieta. Oprócz tego, ważna jest codzienna pielęgnacja i czyszczenie sierści z kurzu. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych można dodatkowo wykąpać konia. Warto jednak pamiętać, że zbyt częste kąpiele mogą negatywnie wpłynąć na skórę i doprowadzić do różnych problemów, np. łuszczenia czy zwiększenia ryzyka zakażeń.
Dlaczego koń ma matową sierść?
Matowa sierść u konia to oznaka, że naszemu zwierzęciu coś dolega. Najczęściej jest to związane ze źle zbilansowaną dietą. Trzeba też sprawdzić czy to tylko kwestia niedoborów w diecie – dlatego warto suplementować konia w okresach przejściowych! – czy może problemy zdrowotne, np. zarobaczenie lub inna choroba.
Najczęstsze choroby skóry u koni
Choroby okrywy włosowej zdarzają się także u koni, do najczęściej występujących należą m.in.:
- Grzybica – zakaźna choroba skóry wywoływana przez zarodniki grzybów. Objawia się plackowatymi miejscami pozbawionymi sierści. W przypadku podejrzenia grzybicy skóry należy wezwać weterynarza i działać według jego zaleceń. Trzeba też odkazić stajnie i wszystkie rzeczy konia, a chorego osobnika (w ramach możliwości) odizolować;
- Lipcówka (lub wyprysk letni) – alergiczne zapalenie skóry występujące w okresie letnim. Przyczyną są ugryzienia owadów, które u niektórych koni mogą wywoływać objawy alergiczne – swędzące krostki i pęcherzyki na ciele konia;
- Gruda – choroba spowodowana przez drobnoustroje. Jest wynikiem niewłaściwej higieny i przebywania konia na błotnistym podłożu. Objawia się strupkami występującymi na pęcinach konia.
- Atopowe zapalenie skóry jest coraz częstszym problemem u koni. Wiąże się z genetyczną predyspozycją do rozwoju alergii IgE-zależnej. Ma nawrotowy charakter.
Na czym polega wymiana sierści konia?
Końska sierść składa się z dwóch rodzajów włosów: okrywowych oraz puchowych. Włosy puchowe stanowią podszycie w okresie zimowym, a także są to włosy z którymi rodzą się źrebaki. Na 1cm2 skóry konia przypada ok. 700 włosów okrywowych. Ulegają one nieustannej, niewidocznej wymianie, jednak na wiosnę i jesień wymiana ta przebiega gwałtowniej. W tych okresach konie są osłabione, ze względu na zużywanie przez nie dużych zasobów związków azotowych oraz siarki.
Kiedy najlepiej wspierać konia suplementami?
Chociaż każdy koń ma inne potrzeby, są takie okresy w roku w których należy zastanowić się nad stosowaniem suplementów, aby sierść konia wyglądała zdrowo. Należą do nich okresy przejściowe – czyli wiosna i jesień – kiedy konie muszą przeznaczyć wiele energii na wymianę okrywy włosowej. W tym czasie powinny być intensywniej żywione, aby przeszły przez ten okres sprawniej. Również w przypadku wystąpienia różnego rodzaju chorób skóry, można dodatkowo podawać suplementy, aby końska sierść jak najszybciej była zdrowa i błyszcząca.
Suplementy, które również wpływają na piękny wygląd sierści konia to: