Podawanie koniom przeciwutleniaczy może prowadzić do zmniejszenia się stanu zapalnego u koni, a tym samym – zmniejszenia uciążliwych objawów, np. tych związanych z oddychaniem. Jak powszechnie wiadomo, zarówno witamina C, jak i witamina E są przeciwutleniaczami, których odpowiedni poziom pomaga utrzymać konia w dobrej kondycji. Science Supplements postanowiło przeprowadzić badanie, w którym sprawdzi czy podawanie doustnych suplementów zawierających przeciwutleniacze – w tym przypadku RespirAid – wpłynie na poziom stężenia witamin C i E w osoczu.
Naukowcy postawili w tym przypadku na następujące pytanie badawcze: czy podawanie doustnego suplementu przeciwutleniającego zwiększa stężenie witaminy C i E w osoczu u koni dorosłych i starszych?
Z kolei tło badawcze, które wykorzystano podczas przeprowadzonej analizy, było następujące:
- zarówno witamina C, jak i witamina E są bardzo ważnymi antyoksydantami w płynie i tkance płucnej1. W momencie, gdy występuje zapalenie – wywołane np. alergią lub infekcją – liczba przeciwutleniaczy zmniejsza się co prowadzi do utrzymania się stanu zapalnego w organizmie2,3.
- w innych badaniach wykazano, że podawanie koniom doustnych suplementów z przeciwutleniaczami zmniejsza stan zapalny u koni i występujące wraz z nim objawy kliniczne4,5.
Cel badania – wpływ RespirAid na poziom przeciwutleniaczy we krwi koni
Celem badania Science Supplements było sprawdzenie, czy podawanie koniom doustnych suplementów zawierających przeciwutleniacze – w tym przypadku RespirAid Science Supplements – wpłynie na poziom witaminy C i witaminy E w osoczu.
Do badania włączono też konie starsze z racji tego, że są one bardziej narażone na stres oksydacyjny, a także mają większe zapotrzebowanie na witaminy przeciwutleniające.
Metodologia badania
W badaniu posłużono się poniższą metodologią:
- kontrolowane placebo – niektórym koniom podawano aktywny suplement, a innym podawano suplement bez składników aktywnych. Wprowadzenie do badania placebo umożliwia wyeliminowanie zaobserwowania fałszywie dodatnich wyników;
- randomizowanie – to, które konie otrzymają placebo było z góry określone przez system losowy, aby wyeliminować tendencyjność w wyborze zwierząt do badania;
- próba ślepa – badacze nie wiedzieli, które konie znajdowały się w grupie placebo, a które w grupie z aktywnym suplementem. Wybór tej metodologii pozwala usunąć sytuację, w której badacze widzą fałszywie dodatnie wyniki.
Przebieg badania RespirAid
Do przeprowadzenia badania wykorzystano czterdzieści koni w różnym wieku. Z racji tego, że chciano sprawdzić, jak podawanie tego typu suplementów będzie wyglądało u koni starszych dwadzieścia koni miało 20 lub więcej lat. Druga połowa analizowanych osobników była w wieku dorosłym i mieściła się w przedziale wiekowym 5-12 lat.
Konie podzielono na dwie grupy: tę, która będzie otrzymywała suplement RespirAid i tę, która będzie otrzymywała placebo. Do grupy, która otrzymywała RespirAid wybrano 10 koni w wieku dorosłym i 10 koni w wieku starszym. Wszystkie zwierzęta otrzymywały substancje (zarówno placebo, jak i te ze składnikami aktywnymi) przez sześć tygodni. Z kolei badacze co dwa tygodnie pobierali koniom krew, aby sprawdzić, jaki jest poziom stężenia witaminy C i witaminy E w osoczu.
Wyniki badania wpływu RespirAid na poziom witamin C i E w osoczu
- Poziom stężenia witaminy C (rys. 1a) i witaminy E (rys. 1b) w osoczu był znacznie wyższy po dwóch tygodniach przyjmowania suplementu RespirAid, zarówno u koni dorosłych, jak u koni starszych. U zwierząt, które otrzymywały placebo nie zaobserwowano zmian.
- W poziomie stężenia witamin w osoczu nie było znacznej różnicy w zależności od wieku konia. Oznacza to, że zdolność wchłaniania przeciwutleniaczy z pożywienia jest porównywalna u koni dorosłych i starszych.

Rysunek 1: średni (z odchyleniem standardowym) poziom stężenia witaminy C (a) i witaminy E (b) w osoczu u dorosłych i starszych koni przed (Pre) i po suplementacji (S) przez 6 tygodni (w) suplementem RespirAid lub placebo.
Warto zapamiętać!
Podawanie koniom – zarówno tym dorosłym, jak i starszym – suplementu wspierającego drogi oddechowe koni RespirAid od Science Supplements umożliwiło zwiększenie i utrzymanie stężenia witaminy C i witaminy E w osoczu.
Przeczytaj również drugie badanie RespirAid: Czy przeciwutleniacze pomogą w walce z problemami oddechowymi?
- Deaton, C.M. et al. (2003) Pulmonary bioavailability of ascorbic acid in an ascorbate-synthesising species, the horse. Free Radic Res 37, 461-467
- Deaton, C.M. et al. (2004) Pulmonary epithelial lining fluid and plasma ascorbic acid concentrations in horses affected by recurrent airway obstruction. Am J Vet Res 65, 80-87.
- Deaton, C.M. et al. (2005) Effect of acute airway inflammation on the pulmonary antioxidant status. Exp Lung Res 31, 653-670.
- Deaton, C.M. et al. (2002) Antioxidant supplementation and pulmonary function at rest and exercise. Equine Vet J Suppl, 58-65.
- Deaton, C.M. et al. (2004) Antioxidant supplementation in horses affected by recurrent airway obstruction. J Nutr 134, 2065S-2067S.