Wypływy z nosa u koni powinny zaniepokoić każdego właściciela. Nie jest to normalny stan i może oznaczać infekcję lub bardziej poważne choroby układu oddechowego. Jakie wypływy najczęściej obserwujemy i co mogą oznaczać? Dowiedz się więcej na Science Supplements.
Dlaczego wypływy z nosa konia są powodem do niepokoju?
Jedną z oznak dobrego zdrowia u konia są suche nozdrza. Ewentualnie, z niewielkim klarownym wyciekiem. Wszelkie odstępstwa od normy mogą zwiastować choroby i inne nieprawidłowości, dlatego powinny być konsultowane z lekarzem weterynarii.
Jakie są przyczyny wypływów z nosa konia?
Wypływy cieknące z końskich nozdrzy mogą być związane z przewlekłymi problemami zdrowotnymi, ale i chorobami zakaźnymi czy pasożytami. W takich przypadkach wyróżniamy cztery rodzaje przyczyn ich występowania:
- bakteryjne – związane np. z zołzą, nosacizną czy bakteryjnym zapaleniem płuc i opłucnej, a także ropniami w płucach oraz ropniakami worków powietrznych;
- wirusowe – które mogą wynikać np. z wystąpienia końskiej grypy, wirusa herpes czy afrykańskiego pomoru koni lub wirusowego zapalenia tętnic koni;
- grzybicze – takie, jak grzybica jamy ustnej lub worków powietrznych;
- pasożytnicze – np. związane z takimi pasożytami jak nicienie czy płucniaki.
Rodzaje wypływów z nosa konia
Wypływy możemy różnicować m.in. na podstawie koloru, zapachu, a także tego z którego nozdrza ciekną. Wśród rodzajów wypływów wyróżniamy wydzieliny:
- ropne,
- krwawe,
- surowicze,
- śluzowe,
- poskokowate,
- takie, które są mieszaniną powyższych rodzajów.
Jeśli z nozdrzy wypływa płyn klarowny, wodnisty lub biały, śluzowaty to najczęściej jego przyczyną są choroby zakaźne (głównie wirusy) lub niezakaźne stany zapalne dróg oddechowych – jak np. RAO. Tego rodzaju wypływ może powstać również w wyniku reakcji alergicznej organizmu.
W przypadku wypływów o charakterze ropnym często przyczyną są zakażenia bakteryjne układu oddechowego, a także np. zapalenie zatok przynosowych (pierwotne i wtórne).
Z kolei wypływ, w którym pojawia się krew może świadczyć o zaburzeniach krzepnięcia krwi lub uszkodzeniu naczyń krwionośnych. Może być też objawem zmian nowotworowych, grzybicy worków powietrznych lub urazu.
Czasami w końskich nozdrzach możemy zaobserwować wypływ zawierający ślinę lub ślinę z cząstkami pokarmu. W takim przypadku mamy do czynienia z zaburzeniami przełykania.
Jak wspominano wcześniej, oprócz koloru i zapachu znaczenie ma to, z którego nozdrza wylewa się płyn. Wiąże się to z lokalizacją zmian chorobowych. Stworzono więc podział, według którego wyróżniamy trzy rodzaje wypływów:
- jedno lub obustronny;
- wypływ jednostronny;
- wypływ obustronny.
Często zdarza się, że wydzielina z nosa nie jest jedynym objawem. Wraz z nią mogą występować także: kaszel, gorączka, wzmożony wysiłek oddechowy oraz obrzęki i zniekształcenia tkanek.
Co robić, gdy koń ma problemy oddechowe?
Jeśli koń ma problemy oddechowe powinien być pod kontrolą lekarza weterynarii, który przebada konia i zaleci odpowiednie leczenie. Aby dodatkowo wesprzeć rekonwalescencję, można wprowadzić zwierzęciu dodatkową suplement wspierający drogi oddechowe koni RespirAid od Science Supplements, który zawiera przeciwutleniacze, pomocne w przypadku problemów z oddychaniem.
Diagnostyka wypływów z nozdrzy
W przypadku wypływów oprócz obserwacji, często konieczne jest przeprowadzenie dodatkowej diagnostyki. Korzysta się wtedy z:
- badania endoskopowego – które pozwala na sprawdzenie górnych dróg oddechowych konia oraz zatok;
- radiografii – która jest badaniem uzupełniającym do badania endoskopowego i umożliwia określenie rozległości i przyczyny występujących nieprawidłowości;
- badań laboratoryjnych – do których zaliczamy morfologię krwi, badania wirusologiczne i bakteriologiczne, cytologię, histopatologię czy mikologiczne badania pobranych próbek.
Zapamiętaj!
W przypadku problemów z drogami oddechowymi i podejrzanymi wypływami, dobrze jest wiedzieć, jak powinien wyglądać prawidłowy oddech u konia.
Prawidłowy oddech to taki, w którym koń oddycha od 8 do 16 razy na minutę. W jaki sposób liczyć oddechy? Najlepiej przyłożyć rękę do słabizny nad żebrami i liczyć lub obserwować nozdrza.
* Tekst powstał na podstawie artykułu naukowego „Wypływ z nosa u koni – diagnostyka różnicowa”. Autorzy: Agnieszka Żak, Natalia Siwińska, Artur Niedźwiedź; Katedra Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów Wydziału Medycyny Weterynaryjnej we Wrocławiu.